Odchudzanie z suplementami diety

Notatka Prasowa

W dniu 27 czerwca 2013 odbyło się drugie spotkanie z cyklu „kawa prasowa KRSIO" na temat „odchudzania z suplementami diety". Spotkanie zostało zorganizowane z uwagi na coraz częściej pojawiające się błędy popełniane przez młodych ludzi w kwestii odchudzania, o których donosi codzienna prasa. Podczas spotkania eksperci omówili najważniejsze aspekty odchudzania, wskazując na problem otyłości w kontekście niedożywienia organizmu. Często bowiem osoby otyłe spożywają produkty wysokokaloryczne i bezwartościowe pod względem odżywczym. Innym problemem jest chęć szybkiego pozbycia się nadmiaru kilogramów. Niestety taka dieta często odbija się na zdrowiu. Najlepsza rada to uzbroić się w cierpliwość i chudnąć 0,5 - 1 kg tygodniowo, czyli 2 - 4 kg w miesiącu. Takie tempo sprawia, że zastosowana dieta jest efektywna i nie zagraża zdrowiu. Jednak pamiętajmy, że każdy organizm ma różne tempo redukcji masy ciała. Niektórzy stosując tę samą dietę schudną 2 kg w ciągu miesiąca,  inni - 4 kg. Szybkie odchudzanie wywołane restrykcyjną dietą może spowodować niedobory składników pokarmowych i mikroelementów potencjalnie niebezpieczne dla zdrowia, zwiększa ryzyko wystąpienia efektu jo-jo i może spowodować,  że nasza skóra i całe ciało będzie miało nieestetyczny wygląd.

Zanim rozpoczniemy proces odchudzania

Podczas redukcji kalorii należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią podaż białka, witamin i składników mineralnych. Dlatego też, najlepiej gdy proces odchudzania zapoczątkowany jest zbilansowaniem indywidualnej diety redukcyjnej przez wykwalifikowanego dietetyka. Na podstawie wyników badań jest on w stanie oszacować potrzeby danego organizmu. Badanie składu ciała daje możliwość oceny całkowitej ilości wody w organizmie (w tym wewnątrz i zewnątrzkomórkowej), komórkowej masy ciała, ilości tkanki tłuszczowej i mięśniowej oraz beztłuszczowej masy ciała, a także pomaga oszacować podstawową przemianę materii. Jest to istotne aby w bezpieczny i profesjonalny  sposób monitorować  redukcję całkowitej masy ciała kosztem ubytku masy tłuszczowej, a nie mięśniowej. Pamiętajmy, że gdy szybko chudniemy robimy to kosztem wody i mięśni, natomiast znacznie trudniej ubywa tłuszczu. 

Możemy również zbadać poziom witamin i składników mineralnych w surowicy krwi lub we włosach. Napotkamy tu jednak na kilka problemów - po pierwsze często farbujemy włosy, co uniemożliwia wiarygodną analizę. Po drugie - surowica krwi również nie oddaje braków tych składników. Jak to zobrazowała Pani Dr. Jurgiel, krew, która dopływa do każdej komórki, aby ją odżywić ma za zadanie utrzymać stały skład, nawet kosztem tkanek, tzn zabierając im np. minerały, aby we krwi utrzymać stały poziom. Wobec tego, prawidłowe wyniki poziomu witamin i minerałów mówią tylko o ich stężeniu we krwi, natomiast bardzo niskie zawartości tych substancji we krwi świadczą o niedoborach w całym organizmie. 

W czasie odchudzania

Podczas odchudzania, kiedy dostarczamy organizmowi mniej składników odżywczych, wskazana może okazać się suplementacja. Co polecają eksperci? Na pewno witaminy i składniki mineralne ze szczególnym uwzględnieniem witaminy D,  kwasu foliowego, magnezu i wapnia oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, szczególnie omega-3 oraz błonnik i antyoksydanty. Eksperci polecają zacząć dzień od bogatego „koktajlu odżywczego", mieszanki białkowej bogatej w witaminy i składniki mineralne, to tego celu można również zastosować białko serwatkowe. Następnie trzymać się zasady często i mało - czyli 5 posiłków dziennie, najlepiej dobrze zbilansowanych przez dietetyka. Należy oczywiście zadbać o świeże warzywa i owoce oraz produkty wysokobłonnikowe. Błonnik  poprawia perystaltykę jelit, funkcjonowanie przewodu pokarmowego, co ma szczególne znaczenie dla osób cierpiących na zaparcia oraz wszystkich, którzy pragną zachować szczupłą sylwetkę. 

Co jeszcze? Według Pani Dr. Anny Lewitt godna polecenia jest Babka Płesznik -  roślina ceniona ze względu na bardzo wysoką zawartość błonnika. Błonnik pokarmowy nie podlega trawieniu - wypełnia żołądek i jelita, przyczyniając się do poczucia sytości. Innym przykładem suplementu  jest ekstrakt z zielonej herbaty, który odgrywa ważną rolę w procesie odchudzania: podwyższa spalanie tłuszczu poprzez proces termogenezy, obniża poziom cholesterolu LDL, jest skutecznym antyoksydantem. Ekstrakt z liści zielonej herbaty dostarcza epigalokatechiny (EGCG) zwiększającej metabolizm tłuszczów. 

Po zakończeniu odchudzania

Aby zdrowe odżywianie stało się naszym nawykiem, potrzeba czasu. Jeżeli zmiany będziemy wprowadzać stopniowo, dbając jednocześnie aby prawidłowe zachowania stały się naszym nawykiem, damy organizmowi czas na przestawienie się na nowe tory. Jeśli jednak zbyt szybko wprowadzimy restrykcyjną dietę, ciało zbuntuje się i po jej zakończeniu będzie dążyło do tego, by wrócić do dawnego stanu rzeczy. Domagać się będzie jedzenia według starego schematu, większych porcji, źle dobranych składników. Pory posiłków zostaną zakłócone i znów zaczniemy jeść nieodpowiednie i niezdrowe produkty. 

Niebezpieczne jest też traktowanie niskokalorycznej diety jako sytuacji tymczasowej, czyli jako doraźną „pomoc" przed sylwestrem, ślubem albo wakacjami nad morzem. Dlatego postarajmy się tak jak starożytni Grecy zupełnie inaczej rozumieć słowo dieta. Przyjmijmy ją jako styl żywienia, a nawet szerzej - styl życia. Ojciec medycyny, Hipokrates, za dietę uważał nie tylko zwyczaje żywieniowe, ale też ruch, sen, odpowiednie wyważenie pracy i odpoczynku. Postarajmy się na stałe zmienić niezdrowe nawyki żywieniowe i bądźmy bardziej aktywni fizycznie.

Uczmy też dzieci i młodzież dbałości o własne zdrowie, aby świadomie dokonywały wyborów nie narażając na szwank swojego życia i zdrowia.

Nasi Eksperci: 

Dr n. med. Renata Jurgiel - kardiolog i internista, założycielka Centrum Odchudzania i Zdrowego Odżywiania, Ekspert Rady Eksperckiej KRSIO.  

Dr n. med. Anna Lewitt - Dietetyk, Trener Żywienia, Założycielka Centrum Medycznego dr n. med. Anna Lewitt Centrum Treningu Osobistego i Dietetyki - EGO. 

W spotkaniu uczestniczyły również Pani Profesor Wawer, Prezes Zarządu KRSIO oraz pani Katarzyna Wójcicka, Przewodnicząca Rady Eksperckiej KRSIO.

Powrót do listy