Definicje

Definicja suplementu diety - określa go jako produkt, który jest złożony z substancji odżywczych i traktowany jako uzupełnienie normalnej żywności. Jest to skoncentrowane źródło witamin, minerałów lub innych substancji, produkt ten jest wytworzony i wprowadzony do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie (w tabletkach, kapsułkach, proszku czy płynie).

Taka forma i częste miejsce zakupu, którym jest apteka, mogą sugerować związek z lekiem. Tymczasem, w świetle ustawodawstwa Unii Europejskiej, suplementy diety nie były i nie są traktowane jak leki! W Polsce dopuszczeniem do obrotu suplementów diety zajmuje się Główny Inspektor Sanitarny i podległe mu urzędy (a nie Główny Inspektor Farmaceutyczny i Urząd Rejestracji Leków i Produktów Biobójczych).

Celem stosowania suplementów diety nie jest leczenie chorób, powinni z nich korzystać przede wszystkim ludzie zdrowi. Suplementy diety pozwalają konsumentowi na zmniejszenie skutków działania takich czynników ryzyka, które wpływają na niego każdego dnia i mogą spowodować powstanie choroby.

Aby żyć musimy się odżywiać - ale sposób życia zmienia się i musi zmieniać się też sposób żywienia. Historia uczy, że perfekcyjnie zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich koniecznych składników odżywczych, jest trudna do zrealizowania. A więc, od stuleci, ludzie korzystali z różnych dodatków dietetycznych. Braki ważnych składników diety mogą mieć charakter sezonowy, mogą być odbiciem ich deficytu w środowisku (np. jod, selen) lub wynikać z tradycyjnej kuchni. 

Jak powszechnie wiadomo, konsumpcja owoców i warzyw zawierających witaminę C zapobiega szkorbutowi i częstym infekcjom. Jednak w Polsce, w okresie jesienno-zimowym spożycie witaminy C pokrywa zaledwie 40-60% pożądanej dziennej ilości. Jest to argument za zwiększeniem spożycia owoców, ale patrząc realistycznie - lepiej zastosować suplement z witaminą C niż ponosić konsekwencje obniżonej odporności organizmu.

W typowej zachodniej diecie brak błonnika, jest to jedną z przyczyn wzrostu zachorowań na nowotwory przewodu pokarmowego oraz epidemii otyłości. WHO poleca aby dziennie spożywać 20-40 g błonnika; w Europie, w tym w Polsce, jego spożycie to tylko 12-15 g. W zgodzie z tymi zaleceniami, przemysł opracowuje suplementy diety i produkty funkcjonalne zawierające błonniki.

Suplementy diety są produkowane z koncentratów substancji, które są obecne w normalnej żywności. Oprócz witamin i składników mineralnych mogą zawierać w swoim składzie: aminokwasy, kwasy tłuszczowe, błonnik i ekstrakty roślinne. Jednak właściwości składników używanych do produkcji suplementów bardzo się różnią, niektóre z nich mogą wywołać niepożądane efekty, jeśli są spożywane w zbyt dużych ilościach. Jest więc bardzo ważne, aby znać bezpieczne dawki każdego składnika.

Aby zapewnić konsumentom dostęp do takich suplementów, które są bezpieczne i odpowiadają zróżnicowanym potrzebom, producenci śledzą postęp w nauce o żywności i żywieniu, koordynują swoje działania z inicjatywami Codex Alimentarius oraz informacjami medycznymi (wskazania zdrowotne).

Pro-zdrowotna rola suplementów diety spowodowała, że zainteresowały się nimi rządy wielu krajów, widząc w nich sposób na redukcję kosztów służby zdrowia. Jest to logiczne: dbając o siebie - pomagasz zredukować ryzyko choroby - zmniejszasz koszty opieki zdrowotnej. W wielu wiodących krajach, poczynając od USA, edukacja społeczeństwa w tym zakresie doprowadziła do szybkiego wzrostu popytu na suplementy diety i rozwoju przemysłu, który je wytwarza. KRSiO ma nadzieję, że taka sytuacja będzie też w Polsce.