Kawa prasowa pt. "Inny sposób na rybę – czyli kwasy omega w pigułce”

Krajowa Rada Suplementów i Odżywek zaprasza na kolejną 
„kawę prasową” w czwartek  27 marca o godz.  10.30

w kawiarni „PodWieczorki, poRanki”

przy ul. przy ulicy Bagatela 11 przy Placu Unii Lubelskiej.

 

 „Inny sposób na rybę – czyli kwasy omega w pigułce”

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), dobowe spożycie NNKT zostało ustalone na poziomie około –3-5% dobowego zapotrzebowania energetycznego, co odpowiada około –7-11 g na dobę dla osób dorosłych (przy spożyciu 2000 kcal dziennie). Dorosły mężczyzna powinien spożywać dziennie 6 g wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-6 i 1,5 g kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, a dorosła kobieta odpowiednio  4,5 g i 1 g, przy czym nawet większe dawki zalecane są dla kobiet w ciąży i w okresie laktacji. Zwiększone spożycie NNKT jest zalecane również w diecie niemowląt i dzieci. U dorosłych zalecane jest odpowiednio duże spożycie tłustych ryb morskich, jako źródła kwasów omega-3, a w przypadku niemożności spełnienia tych zaleceń należy stosować suplementy diety o kontrolowanej zawartości EPA i DHA. Inną możliwością dostarczania NNKT z dietą jest także spożywanie tłoczonych na zimno, nierafinowanych olejów roślinnych.

Potrzeba wprowadzenia do diety produktów bogatych w NNKT jest bezdyskusyjna, wiele badań potwierdza wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 na zdrowie człowieka poczynając od okresu wczesnodziecięcego. Co pokazują ostatnie badania naukowe? Kto powinien suplementować codzienną dietę w NNKT? Kiedy suplementy diety są właściwą alternatywą dla ryb? Na te wszystkie pytania odpowiedzą zaproszeni eksperci.

Na Kawę Prasową zaprosiliśmy:

  • Prof. dr hab. Bożenę Waszkiewicz-Robak – Kierownik Zakładu Żywności Funkcjonalnej i Towaroznawstwa na Wydziale  Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, SGGW
  • Dr Ałbena Grabowska-Grzyb -Specjalista neurolog, epileptolog, kierownik pracowni EEG w Szpitalu Dziecięcym w Dziekanowie Leśnym; sekretarz Polskiego Towarzystwa Epileptologii; autorka książek dla dzieci i dorosłych (w tym bajki terapeutycznej dla dzieci chorych na padaczkę pt.: „O małpce, która spadła z drzewa” oraz nagradzanej książki dla dzieci pt.: „Julek i Maja w labiryncie”, której akcja rozgrywa się w ludzkim mózgu.

Podczas „kawy prasowej” KRSIO, eksperci omówią  działanie NNKT, ich źródła i alternatywę do olejów rybich.

  1. Które produkty bogate są w NNKT? GLA, ALA, EPA, DHA, omega-3,-6,-9 – proporcje: czego więcej, a czego mniej w diecie.
  2. Podaż kwasów omega-3 w dietach zwyczajowo ubogich w ryby: wegetariańskiej i wegańskiej.
  3. Kobiety w ciąży a kwasy omega-3 – wpływ na przebieg ciąży oraz na rozwój płodu.
  4. W jaki sposób kwasy omega wspomagają rozwój dziecka? Kiedy warto stosować suplementację preparatem olejowym u dzieci?
  5. Wpływ omega-3 na zdrowie mężczyzn (choroby serca, prostata)
  6. Suplementy olejowe dla osób starszych: na co korzystnie wpływają?
  7. Czy suplementacja NNKT to przyszłość rynku suplementów diety? Dlaczego?

Spotkanie będzie miało formę dyskusji przy dobrym śniadaniu i kawie.

Powrót do listy